Volejbalistky Slávia EU zvíťazili vo finále Slovenského pohára

Volejbalistky Slávia EU zvíťazili v skvelom finále Slovenského pohára žien so Spišskou Novou Vsou 3:1 a tým získali 11. krát Slovenský pohár.

Družstvo Slávie EU sa teší z 11. prvenstva v Slovenskom pohár. FOTO: Lukáš Jaseňák.

Naše volejbalistky Slávie EU Bratislava zvíťazili vo finále Slovenského pohára v Spišskej Novej Vsi nad domácim VK Spišská Nová Ves 3:1 a po dvoch rokoch doniesli trofej Slovenského pohára opäť do Bratislavy. V histórii klubu je to už 11. triumf v Slovenskom pohári. Zo športového gymnázia sa na tomto triumfe podieľali hráčky: Sandra Szabóová, Darja Doluda, Valentína Sikelová, absolventka športového gymnázia Ing. Monika Rákošová a bývalá študentka Monika Zamecová.

Komentár k finále Slovenského pohára žien zo stránky Slovenskej volejbalovej federácie:

Finále Slovenského pohára žien - Spišská Nová Ves:
VK Spišská Nová Ves - VK Slávia EU Bratislava 1:3 (21, -7, -21, -25)

Zápas trval: 115 minút . Rozhodovali: Niklová a Höger, 600 divákov.
Spišská Nová Ves: Smák, Povrazníková, Otaševič, Trach, Magerová, Jakábová, libero Jagodzinska (Olejníková, Nováková, Zaťková). Tréner: O. Spišák.
Slávia: Koseková, Mikšíková, Rákošová, Kuciaková, Mitrengová, Szabóová (Doluda, Candráková), libero Sikelová. Tréner: M. Hančík.

Slávia začala výborne a po ese Szabóovej viedla 6:2. Spišiačky však kontrovali dvomi esami Jakábovej a znížili na 5:6. Slávistky veľmi dobre bránili a podávali a postupne si vypracovali náskok 14:9. Potom sa domáce volejbalistky pri servise skúsenej Moniky Smák dotiahli na jeden bod a rysovala sa zaujímavá koncovka - 18:19. Po timeoute nevyšiel útok Kuciakovej a bolo vyrovnané. Spišiačky sa dostali do vedenia 20:19 a mali kontru, ale prišiel dôležitý jednoblok Rákošovej - 20:20. V závere získali domáce hráčky dôležité body pri servise striedajúcej Olejníkovej a napokon vyhrali prvý set 25:21.

Druhý set bol jasne v réžii Slávistiek, ktoré od začiatku dostali súpera pod tlak servisom a vypracovali si obrovský náskok. Po ese nahrávačky Kosekovej viedli už 21:6 a mierili za hladkým triumfom v tomto sete. Tréner Spišák medzitým vystriedal kľúčové hráčky, aby si oddchýchli a pripravili sa do ďalšieho setu. Set ukončila blokom Mitrengová a Slávia ho vyhrala hladko 25:7.

Z katastrofálneho setu sa domáce volejbalistky pozbierali a do tretieho dejstva vleteli raketovo. Po útoku Jakábovej viedli 10:3. Lenže Slávistky potom opäť predviedli viacero excelentných obranných zákrokov, vychádzali im aj kontry a po jednej z nich Mikšíková vyrovnala na 1:1. Slávia sa jasne dostala na koňa, Mitrengová parádne "čapla" Otaševič, z kontry získali Bratislavčanky ďalší bod a viedli 15:12. Spišiačky sa otriasli a Povrazníková esom vyrovnala na 17:17. Potom však získala Slávia dôležitú sériu bodov a pri servise Szabóovej sa dostali do vedenia 21:17. Tretí ukončila Rákošová, Slávia ho vyhrala 25:21 a priblížila sa k zisku pohára.

Slávistky boli pri chuti a v úvode štvrtého dejstva viedli 7:3. Spišiačky neustále hnalo vpred perfektné publikom, čo domáce volejbalistky hnalo vpred. Pri servise striedajúcej Zaťkovej znížili domáce z 8:13 na 11:13 a nasledoval timeout Slávie. Spišiačky potom po ese Povrazníkovej, ulievke Smák a bloku Otaševič vyrovnali na 15:15. Diváci sledovali výborný zápas, o ktorý sa starali oba tímy. Po dlhej výmene sa domáce dostali po dlhom čase do vedenia a oživili šancu na zvrat - 18:17. V dramatickom závere predviedli oba tímy skvelú bojovnosť, no po dlhých výmenách sa tešili Slávistky a do koncovky išli s náskokom 22:19. Spišiačky vyrovnali z 20:23 na 23:23 a duel došiel do elektrizujúcej koncovky. V nej napokon vyhrala Slávia 27:25 a získala pohár.

Ondrej Spišák, tréner Spišskej Novej Vsi: "Od začiatku sme neboli vo svojej koži. Hoci sme prvý set vyhrali, celý čas sme doťahovali. V prvom sete sme zlepšili servis, máme dobre streďáčky a išlo to, ale celkovo sme sa dnes trápili v každej činnosti. Nemali sme stabilný príjem, útočili sme z ťažkých pozícií a ťažko sme sa presadzovali z krajov siete. Potom nám odišla jedna zo streďáčok a bolo to ťažké. Snažili sme sa do toho ísť riskovaným servisom a podarilo sa nám zdramatizovať štvrtý set, ale treba priznať, že súper bol dnes lepší a my sme zaostávali o minimálne pol levelu. Prehrali sme toto finále, ale ideme ďalej a máme svoje ciele v extralige. Prehra hráčky hnevá, čo je dobre, pretože vidno, že majú veľké ambície."

Martin Hančík, tréner Slávie: "Gratulujem dievčatám k fantastickému úspechu, bol to asi náš najlepší výkon v sezóne. Som o to radšej, že sme to zvládli bez Romany Hudecovej, ktorá síce bola s nami, ale nemôže ešte hrať. Výborne sme boli na súpera pripravení, asistent Michal Matušov dievčatá fantasticky namotivoval a pripravil a oplatilo sa to. Zdalo sa, že prvý set bol v našich rukách, ale v koncovke sme sa dostali do ťažkého postavenia s nahrávačkou vpredu a sme to nezvládli. Tam sa ukázali skúsenosti súpera, výborne podával a odtlačil nás od siete. Potom sme boli lepší, videli sme, že to dnes môže ísť a od začiatku druhého setu sme mali navrch. Výborne sme blokovali, ja som sa len bál, aby sme po jasnom druhom sete nepoľavili. Niekedy to tak býva, ale našťastie sa to nestalo. Výborne sme zabojovali, veľmi dôležitá bola koncovka štvrtého setu. Som rád, že atmosfére nepodľahli rozhodcovia a pískali fantasticky. Veľká poklona celému tímu, je to veľké víťazstvo."